Propolis

 

Propolis je příjemně vonící látka, kterou včely získávají z pryskyřičných látek stromů a keřů, především z jejich pupenů. Včely létavky tuto látku sbírají a přinášejí do úlu podobně jako pyl. Sekrety žláz ji přemění na propolis, který využívají na utěsnění všech mezer a trhlin v úle, na dezinfekci stěn úlu, balzamují s ním usmrcené živočichy (myš, sršeň), kteří vnikli do úlu a jsou moc velcí na to, aby je dokázaly vynést. Propolis tak chrání včelstvo před nemocemi. Přibližně polovinu propolisu tvoří pryskyřičné látky, tedy flavonoidy, zbytek se skládá z vosku, mastných kyselin, esenciálních olejů, pylu a dalších sloučenin. Léčení propolisem má tradici starou pět tisíc let a využívá se již od dob egyptských faraonů.

 

Využití propolisu

-          Farmaceutické: používá se v dermatologii (ošetření ran, ekzémů, vředů atd.), ve stomatologii (ústní spreje), má protizánětlivé a mírně anestetické účinky.

-          Kosmetické: krémy proti stárnutí, vlasové kondicionéry, deodoranty, dezinfekční, antioxidační a ochranné prostředky.

-          Technické: ochrana dřeva, laky.

 

Surový propolis                                    

 

Propolisová tinktura