Vosk

 

Vosk tvoří základ plástů, které jsou nedílnou součástí včelstva. Tvoří se ve voskotvorné žláze, kterou má dělnice na spodní straně zadečku. Včela vosk doslova „ potí „ na tzv. voskových zrcátkách a vosk na vzduchu tuhne na bezbarvé šupinky. Ty dělnice pomocí končetin přesouvají ke kusadlům a formují je do tvaru buněk včelích plástů. Na jeden kilogram vosku je potřeba asi jeden a půl milionu těchto šupinek. Nejvyšší aktivitu při stavbě vyvíjejí včely mezi dvanáctým až osmnáctým dnem života, jsou to včely – stavitelky. Ve včelařské terminologii se nově vystavěné dílo nazývá dílem panenským. Když se panenská souš naplní medem, pylem nebo plodem, říkáme mu plást. Stáří plástů je dané tím, kolikrát byl v buňkách vychovaný plod. Čím více generací, tím je plást tmavší. Plásty, které začínají měnit barvu ze žluté na hnědou až černou, se z úlu vyndávají a dále zpracovávají. Na jejich místo se vkládají mezistěny, což jsou tenké voskové pláty, na kterých jsou vyražené šestiúhelníkové základny buněk budoucího plástu. Na zpracování vosku se používají různé kotle a nádoby k tavení a následnému vyčištění a dezinfekci. Barva vosku bývá od žluté po tmavohnědou, vůně je typicky vosková.

 

Využití vosku

-          Výroba mezistěn: většina vosku se vrací včelstvu ve formě mezistěn

-          Výroba svíček: svíčky ze včelího vosku jsou kvalitnější než parafínové

-          Modelářství, šperkařství a průmysl: výroba modelů, maket, laky a politury, voděodolné nátěry, ochrana kůže a obuvi, výroba batikovaných textilií a další.

-          Kosmetika a medicína: depilační vosky, vlasové balzámy a kondicionéry, rtěnky, oční stíny, obalování kapslí a pilulek apod.

-          Potravinářství: sladkosti na bázi želatiny (gumové bonbony), lesklý povrch lentilek; včelí vosk je veden pod znakem E 901

 

 

 

Detail buněk 

 

 

Plást s medem

 

Stočená svíčka